Skip to main content

Гестациски недели:

15-та гестациска недела: Се развиваат првите малечки влакненца

Во 15-тата недела веќе сте во третата недела во четвртиот месец Вашата бременост и сега сте во вториот триместар.

Големина на Вашето бебе во 15-тата недела

Сега Вашето бебе е со големина од 9,5 до 10 cm, што е отприлика колку еден портокал и тежи околу 70 грама. Неговото срце е целосно развиено и сега само треба да расте. Во текот на прегледот на ултразвук веќе ќе можете за прв пат да го слушнете чукањето на срцето на Вашето бебе, и ова сигурно ќе биде посебен момент за Вас и Вашиот партнер бидејќи животот кој расте во Вас станува се пореален. 

Гениталиите на Вашето бебе се исто така во целост  развиени и може да се видат на ултразвук. До сега одредувањето на полот беше неизвесно, бидејќи тестисите кај момчињата и срамните Докторот претходно не можеше да Ви го каже полот, бидејќи тестисите на момчето изгледаат многу слично со  испакнатите срамни усни кај девојчето. Во 15-тата недела, Вашиот лекар може да биде многу уверен во полот, но сè уште не го земајте она што ќе Ви го каже како конечно, бидејќи во следните неколку недели може да Ви соопшти поинаку.

Отсега, Вашиот лекар ќе го користи ултразвучниот скенер за мерење на бипариеталниот дијаметар, што е мерка за главата на фетусот. BPD е клучна вредност, бидејќи тоа е најефективниот начин да се одреди развојот и растот на Вашето бебе.

Плацентата ќе го снабдува Вашето бебе деноноќно со сите хранливи материи и кислород кои му се  потребни  за да се развие правилно и да порасне во здраво човечко суштество. Тоа значи дека плацентата игра клучна улога во дишењето и во отстранувањето на материите кои бебето ги излачува. Бидејќи белите дробови сеуште не се целосно развиени и нема да бидат активни се  додека бебето не се роди, крвта збогатена со кислород тече директно во малото тело преку папочната врвца. 

Развој на Вашето бебе

Во 15-тата недела кожата на Вашето бебе е сè уште прозирна, па нивните крвни садови ќе бидат видливи. Покриено е со тенки влакна наречени лануго влакна, а секое од овие мали влакна има лојна жлезда која произведува супстанца наречена vernix caseosa. Лануго влакната обезбедуваат vernix caseosa да се залепи за нивната кожа и заедно го штитат бебето од плодовата вода.

Како се чувствува идната мајка во 15-тата недела од бременоста

Вашето тело сега се прилагоди најдобро што може на бременоста, а вториот триместар често се смета за најдобар од сите триместри. Се надеваме дека сега можете целосно да уживате во ова возбудливо време.

Вообичаени знаци и симптоми

Оптимизам

Ќе се чувствувате сосема добро во 15-тата недела, бидејќи хормоните Ве држат во толку добро расположение што можеби ќе бидете насмеани од уво до уво. Вашите мисли ќе бидат под влијание на  овој оптимизам, но и од одредена мајчинска претпазливост.

Сè уште е рано да ги чувствувате движењата на Вашето бебе, но Вие правите се што можете за неговата благосостојба. Во секој случај, нема да размислувате за ништо друго освен за малата личност во Вас, која наскоро ќе ја држите во Вашите раце.

Вашето тело се менува

Од 15-тата недела, од изгледот на Вашето тело ќе  станува сè појасно дека очекувате бебе, бидејќи Вашиот стомак почнува да расте. Ќе продолжите да имате чувство на истегнување во стомакот или препоните бидејќи матката расте. Тоа не треба да ве загрижува, сè додека не чувствувате други симптоми.

Вашето тело, исто така, акумулира мали количини на маснотии кои подоцна ќе Ви бидат потребни за производство на мајчиното млеко.

Препорачуваме нежна дневна масажа со висококвалитетно масло за да ја избегнете појавата на  стрии.

Брзо ќе забележите промени на своите гради како и на другите делови на Вашето тело. Без разлика дали Вашите гради се големи или мали, хормоните ќе влијаат на нивниот раст како подготовка за доење.  Кожата на Вашите гради се растегнува, и добро ќе Ви дојде масажата со масло. Вашите млечни жлезди сега полека го зголемуваат производството на мајчино млеко, така што Вашите гради повремено може да бидат натечени, чувствителни или болни од време на време затоа бидете повнимателни кога ќе се гушкате со Вашите блиски.  Во оваа фаза може да ви помогне добар градник.

Сега сте веќе склони на добивање на телесна тежина, и затоа погрижете се да се храните здраво и урамнотежено и немојте да јадете за двајца! Ова порано беше совет за идните мајки, но доведува до прекумерно зголемување на телесната тежина. На трудниците им се доволни 255 дополнителни калории дневно (отприлика колку еден природен јогурт и порција овошје), иако тоа може да варира од жена до жена. 

Често е тешко да се изгуби вишокот килограми  по породувањето, а прекумерната тежина за време на бременоста може да предизвика гестациски дијабетес. Ова не само што би било проблематично за Вас, туку и за Вашето дете. Гестацискиот дијабетес значи дека Вашето дете ќе биде поголемо и потешко од просекот, и ако сте загрижени поради тоа, обратете му се на Вашиот лекар бидејќи тој може да го тестира бебето за гестациски дијабет во периодот помеѓу 24-тата и 28-та недела. 

Зајакнување на мускулите и карлицата

Ако сеуште не сте го направиле тоа, Ви препорачуваме да се пријавите на часови за  бременост. Инструкторот ќе Ве научи на нежни вежби за зајакнување на мускулите и карлицата за време на растењето на Вашиот стомак, бидејќи карлицата сега носи тежок товар.

Часовите за бременост исто така ќе Ви помогнат да запознаете други трудници, со кои можете да разговарате и од чие искуство можете да имате корист, а инструкторот ќе има многу корисни совети и начини за справувањето со вообичаените симптоми на бременоста.

Важни совети

  • Погрижете се да внесувате доволно фолна киселина секој ден
  • Погрижете се да внесувате доволно калциум секој ден
  • Избегнувајте внес на прекумерни или празни калории
  • Направете дневна масажа со „штипкање“ за да спречите појава на стрии
  • Планирајте да присуствувате на курс за бремени
  • Набавете си удобна облека за бремени
  • Не заборавајте да си закажете редовен преглед кај Вашиот гинеколог

Прашања кои сакате да му ги поставите на вашиот лекар

Болка и чувство на истегнување во стомакот

Ако имате болки и чувствувате истегнување во стомакот подолг период или имате други вознемирувачки симптоми, веднаш посетете го Вашиот гинеколог. Доколку почувствувате ритмички, болни грчеви или крварење, се препорачува темелен преглед.

Кревање тешки предмети

Дали веќе имате дете дома? Тогаш знаете колку децата сакаат да ги кревате во раце. Патронажната  сестра или докторот може да Ви го покажат најдобриот начин да го кревате детето и други тешки предмети без да ја оштетите карлицата. Следете ги нивните совети во секојдневниот живот и ќе избегнете несакани симптоми.

 

Смирувачка нега против болки 

Вашите млечни жлезди почнуваат да се развиваат во 15-тата недела за да можете да го доите Вашето дете, а тоа може да доведе до непријатна болка и чувство на тежина. Патронажната сестра може да Ви покаже различни начини за намалување на болката: на пример, постојат масла кои содржат корисни состојки кои влијаат благопријатно на кожата и  помагаат да се намалат другите симптоми предизвикани од растењето на матката.

Информации за авторот:

Juliane Jacke-Gerlitz е регистрирана медицинска сестра. Повеќе од десет години таа ги советува мајките и доилките. Моментално работи како медицински писател и психолошки консултант. Juliane Jacke-Gerlitz е во брак 22 години, мајка е на осум деца и живее со нејзиното семејство во Halle.