Skip to main content

Гестациски недели:

35-та гестациска недела: Имунитетот на Вашето бебе сега функционира независно

Вие сте во втората последна недела од деветтиот месец од бременоста и во третиот триместар. Се поблиску е времето за раѓање и сигурно сите се веќе многу возбудени и едвај го чекаат.  

Вашето бебе сега се подготвува за раѓањето.

Големина на Вашето бебе во 35-тата недела

Вашето бебе доби уште еден сантиметар во должина и сега има околу 46 cm, што е приближно колку диња. Со тежина од околу 2500 грама, веќе не далеку од родилната тежина. Бебето ќе продолжи да ги создава своите заштитни резерви на масти се до раѓањето. Со тоа неговата телесна тежина и понатаму ќе се зголемува се додека не достигне околу 3500 грама. Но овие вредности и димензии исто така мора да се разгледуваат поединечно. Колку всушност ќе биде големо и тешко ќе биде изненадување се до породувањето. Во случај на близнаци, изненадувањето е уште поголемо бидејќи во овој случај не може прецизно да се одреди должината и тежината на двете деца.  

Развој на Вашето бебе

Иако Вашето бебе во 35-тата недела може исклучително добро да ги координира своите движења, за жал нема доволно простор за тоа. Она што може да го направи е се помалку, и тоа се суптилни работи како допирање на носот, држење на папочната врвца и цицање на палецот. 

Во меѓувреме, рефлексите на бебето и понатаму созреваат. Вашето дете во матката се врти кон секој извор на светлина кој ќе се појави. Рефлексот на цицање и фаќање сега е многу добро развиен. Рефлексот на дишење е присутен и е развиен, но може да се докаже дури со првото вдишување по раѓањето. 

Органите за варење на Вашето бебе, како што се бубрезите и црниот дроб, веќе почнаа да работат. Тие играат важна улога во отстранувањето на токсичните материи од телото: двата бубрези се ослободуваат од метаболичките отпадни производи преку урината, додека клетките на црниот дроб складираат протеини и витамини кои не се итно потребни кога се консумираат. Црниот дроб го претвора шеќерот во гликоза и го ослободува во крвотокот (овој процес е особено важен за неговата  исхрана откако ќе биде надвор од матката). Црниот дроб произведува вискозна супстанција наречена жолчка која е потребна за разградување на храната. Жолчката е сместена во жолчното кесе додека не биде потребна во цревата, и на нашите столици им  ја дава нивната типична боја.

Во цревата на Вашето бебе почнува да се формира супстанца наречена мекониум. Таа обично се состои од проголтана плодова вода, восочен vernix caseosa и лануго влакненца кои им паѓаат, плус вискозна жолчка која ја дава конзистентноста на  супстанцијата. Мекониум е она што Вашето бебе ќе го исфрла како измет во првите неколку дена по раѓањето.

Имунолошкиот систем на Вашето бебе сега работи независно од Вашиот крвоток. Тоа ги апсорбирало сите антитела  со чија помош го изградил сопствениот имунитет. На тој начин новороденчето ќе биде заштитено од вообичаените влијанија на околината по раѓањето. Меѓутоа, имунолошкиот систем продолжува да се развива во следните години и е изложен на штетните влијанија (бактерии) за да може да се развива и да го заштити малото тело. Поради тоа бебињата и децата се особено подложни на патогените во првата година од животот. Мајчиното млеко, кое содржи антитела, му пружа на бебето најдобра заштита и развива силен имунолошки систем. Првото млеко (колострум) во првите неколку дена е особено важно за Вашето бебе.  .

Бебето родено предвреме во 35-та недела би имало многу добри шанси да се прилагоди на светот надвор од матката и да го продолжи својот развој. 

Како се чувствува идната мајка во 35-тата недела од бременоста

Предизвиците на напреднатата бременост продолжуваат. Движењето наоколу, па дури и самото дишење, ќе стане се потешко и ќе продолжите да се прашувате „Уште колку треба да чекам?“.

Тешкотиите со дишењето кои ги имате ќе се олеснат  додека матката  се движи надолу, намалувајќи го притисокот врз белите дробови. Меѓутоа, лажните контракции кои го прават ова нешто да се случи, а кои наскоро ќе започнат, ќе значи дека чувствувате стегање во стомакот, а можеби и мало гадење и дијареа. За разлика од вистинските контракции,  лажните контракции не се случуваат во редовни интервали и не стануваат поинтензивни или поболни, па иако можеби нема да можете да препознаете дали се тие вистински или не на почетокот, интервалите на нивна појава ќе ви бидат најдобар показател. 

Вообичаени знаци и симптоми

Покрај лажните контракции кои постепено ќе ги забележувате се повеќе, што барем ќе ви помогне  малку полесно да дишете, во 35-тата недела постојат неколку симптоми кои можат да траат во текот на последните недели додека да се породите.

Слабост на мочниот меур

Притисокот кој матката го прави на Вашиот мочен меур може да предизвика слабост на мочниот меур. Лажните контракции предизвикуваат поместување на матката и Вашето бебе кон долниот дел од карлицата. Ова го зголемува притисокот на мочниот меур и го намалува неговиот волумен. Поради ова, сега морате почесто да одите во тоалет бидејќи Вашиот мочен меур многу побрзо ќе се полни. 

Проблеми со циркулацијата

Проблемите со циркулацијата се уште еден симптом. Ако лежите на грб, можеби на момент нема да можете да станете. Притисокот на матката на големата шуплива вена која го снабдува срцето може да ја ограничи нејзината работа. Бидејќи во организмот за кратко време пумпа помалку кислород и помалку крв, и може да дојде до проблем со циркулацијата. Оваа привремена состојба се манифестира со вртоглавица и со гадење. Докторите овој симптом го нарекуваат „синдром на шуплива вена„. Во овие ситуации би требало да ја промените положбата на спиење и што повеќе да се одморите. Од оваа причина од 31-вата недела од бременоста се препорачува спиење на страна. Ако се одлучите да лежите и да спиете на грб, погрижете се горниот дел од телото да биде благо подигнат. 

Важни совети

  • Користете масло за перинеална масажа и редовно масирајте го пределот помеѓу вагината и анусот за да го направите пофлексибилен и подготвен за раѓање. Не заборавајте да ги исечете ноктите на прстите и прво да ги измиете рацете!
  • Дали имате сè подготвено? Сè уште има време да ги купите последните неколку работи што Ви се потребни и да завршите со сè што треба да направите.
  • Направете листа на желби за тоа како сакате да помине породувањето. Разговарајте со Вашиот партнер за тоа - многу ќе Ви помогне ако тој точно знае што сакате, и уште поважно што не сакате
  • Ако имате време и чувствувате желба да готвите, тогаш гответе колку што можете повеќе. Поделете го на помали делови и замрзнете го - во текот на првите неколку недели по раѓањето, ќе бидете благодарни за Вашата предвидливост и готовите оброци.
  • Ако Ви се отечени стапалата, обидете се навечер да избегнувате млечни производи. Тие го зголемуваат натрупувањето на вода во ткивата.

Совет од акушерка

„Не користете мешунки, зелка, кромид или други состојки кои можат да предизвикаат гасови. Подоцна кога ќе дојде време ќе дознаете дали и Вашето бебе реагира на нив со гасови или не, па затоа е најдобро да го избегнете ризикот во првите неколку дена.“ Dorothee Kutz, акушерка

Прашања кои сакате да му ги поставите на Вашиот лекар

Алтернативни начини за подготовка за раѓање

Покрај масажата на перинеумот, постојат и други начини да се подготвите за раѓање што може малку да го олеснат кога ќе дојде време. Една едноставна работа што можете да ја направите е да пиете чај од листови од малина, кој ќе го направи Вашиот породилен канал помек и поеластичен.

Јадењето ленено семе секој ден (можете да го ставите во мусли, на пример) исто така ги прави мукозните мембрани во Вашето тело порастегливи и пофлексибилни - но погрижете се да пиете многу течности откако ќе јадете ленено семе бидејќи тоа може да доведе до запек.

Информации за авторот:

Juliane Jacke-Gerlitz е регистрирана медицинска сестра. Повеќе од десет години таа ги советува мајките и доилките. Моментално работи како медицински писател и психолошки консултант. Juliane Jacke-Gerlitz е во брак 22 години, мајка е на осум деца и живее со нејзиното семејство во Halle.