Skip to main content

Гестациски недели:

32-ра гестациска недела: Вашиот стомак ќе стане уште поголем

Во 32-та недела, вие сте во последната недела од осмиот месец од бременоста. Тоа значи дека Вашата бременост речиси е на крај и наскоро ќе го држите бебето во раце. Но во овој преостанат период, Вашето бебе има уште многу што треба да направи. 

Големина на Вашето бебе во 32-та недела

Во 32-рата недела од бременоста, Вашето бебе веќе има 42,7 cm, што е отприлика колку ананас (вклучувајќи ги и неговите зелени листови).  Неговата тежина постојано се зголемува и сега изнесува околу 1775 грама. До моментот на раѓање, тоа ќе порасне подолго и ќе тежи многу повеќе.

Развој на Вашето бебе

Ако очекувате близнаци, на Вашиот лекар ќе му биде се потешко да го процени нивниот развој на ултразвук. Тие воглавно ќе бидат во иста фаза од развојот, иако едниот веројатно ќе биде подолг и потежок од другиот.

Веројатноста за развој на близначка бременост изнесува 1:250, што значи и не е толку ретко. Можноста за формирање на близнаци е нешто поголема кај мајки кои имале третман со ИВФ. Во 32-рата недела развојот на детето е речиси завршен. Органите се целосно развиени и само треба фино да се прилагодат за тоа како функционираат. Тоа ги вклучува нивните бели дробови, каде алвеолите работат поефикасно благодарение на заштитниот сурфактант. Овој протеин го запира нивното меѓусебно прилепување и во блиска иднина ќе биде потребен во поголеми количини.

Поради недостаток на простор во матката, Вашето дете се поместува се подлабоко во положба на фетус. Покасно децата продолжуваат да ја усвојуваат оваа поза, свиткани како фетус на страна, кога спијат – всушност, и некои возрасни.

Нозете на Вашето бебе се привлечени кон неговото тело и понекогаш ќе го цица ножниот палец за да продолжи да го вежба својот рефлекс на цицање. Рацете му  се прекрстени преку стомакот, а меѓу нив е папочната врвца, која повремено храбро ќе ја влече. Исто така можете да кажете дека вежбаат дишење затоа што икањето станува поинтензивно.

Во оваа фаза, Вашето бебе е речиси целосно развиено и веќе изгледа како мало новороденче. Сепак, сè уште треба да го акумулира своето поткожно масно ткиво, што ќе го направи малку покрупно, ќе му помогне да ги изгуби преостанатите неколку брчки од кожата и ќе послужи како витални резерви во првите денови надвор од матката  додека почнете да произведувате мајчино млеко.

Бебето, исто така, продолжува да вежба и да ги развива своите сетила, што ќе му овозможи да го перципира и да реагира на светот околу себе откако ќе се роди. Уште една вештина која ќе ја научи е да ја регулира телесната температура: по раѓањето,  може да ја одржува до одреден степен.

Како се чувствува идната мајка во 32-рата недела од бременоста

Вашата бременост ќе станува сè потешка, во зависност од големината на вашиот стомак и Вашата кондиција. Сега е добра идеја да престанете да правите работи што Ви се тешки, а Вашиот партнер, пријателите и семејството треба да Ви помогнат со правење работи што треба да се направат, на пр. склопување на мебелот за бебиња.

До сега веќе сте требале да му кажете на Вашиот работодавец кога сакате да го започнете Вашето породилно отсуство и да го средите Вашето барање за породилно плаќање. Можеби имате право на родителски додаток или детски додаток, па затоа треба да почнете да го разгледувате и тоа и да аплицирате за него доколку ги исполнувате условите.

Вообичаени знаци и симптоми

Чувствувате повремени контракции

Иако често останувате без здив, овој симптом всушност малку се ублажува кога ќе започнат повремените контракции. Отприлика три до четири недели пред да се породите, ќе почувствувате дека Вашиот стомак се стврднува или стега со значителен интензитет, што може да предизвика стомачна болка и да Ве натера да се чувствувате малку гадење.

Овие контракции се познати и како лажни контракции, и поради тоа Вашиот стомак малку се поместува надолу. Тоа значи дека матката повеќе не ги притиска Вашите бели дробови и повторно ќе Ви биде полесно да дишете. Од друга страна, ќе треба да одите во тоалет уште почесто бидејќи притисокот врз Вашиот мочен меур се зголемува, а Вашиот желудник сега ќе може да обработи само  мали порции храна.

Движењата на Вашето бебе стануваат поинтензивни

Сега можете да ги чувствувате движењата на детето низ целиот стомак. Детето е сега поголемо и пробува да се движи во Вашата матка за да ја најде вистинската положба за породување. 

Симптомите од претходните недели продолжуваат

Нозете и стапалата се уште може да Ви бидат болни и отечени. Ова е поверојатно ако сте бремени во текот на топлите летни месеци - тоа е поретко и помалку интензивно во зима.

И понатаму е нормално честото идење во тоалет, а знаците на лесна инконтиненција и понатаму нема да исчезнат. 

Совет од акушерка

„Немојте да се грижите ако и понатаму имате лесна инконтиненција по породувањето. На телото му  треба одредено време за регенерација. Вашиот гинеколог е тука за да ви одговори на сите Ваши прашања.“ Dorothee Kutz, акушерка

Многу жени се чувствуваат подобро веднаш по породувањето, а тоа може да ве направи уште понестрпливи. Ќе си помислите: побрзај, душо!

Интимност

Обидете се да поминете квалитетно време заедно како пар. Сè уште можете да бидете сензуални и сексуални дури и со Вашиот труднички стомак со тоа што ќе станете креативни или ќе се зближите со партнерот - ова ќе Ви направи добро Вам и на Вашето бебе бидејќи контактот со телото и допирот произведуваат окситоцин, хормонот за поврзување. Ова чувство на емоционална поврзаност е она што ги прави нашите односи со луѓето што ги сакаме  навистина посебни

Важни совети

  • Ако имате отечени или болни стапала, купете хулахопки без еластична лента за да не Ве стегаат на нозете. Исто така, искористете ја секоја прилика што ќе ја добиете за да ги подигнете нозете (буквално!).
  • Кога станува збор за купување на првата облека за Вашето бебе, се препорачуваат долги или кратки шпилхозни во зависност од годишното време. 
  • Побарајте џемпери за бебиња со нитни на рамото, бидејќи тоа ќе го олесни нивното облекување (бебињата често одбиваат да стават нешто над главата).
  • Погрижете се да го средите Вашето барање за породилно/родителско отсуство, породилно плаќање, родителски додаток/детски додаток итн., бидејќи може да биде потребно време да се обработи.
  • Газите за бришење или тетра пелените ќе Ви бидат многу корисни по породувањето, без разлика дали се работи за потпирање на главата на Вашето бебе или како крпа за покривање

Прашања кои сакате да му ги поставите на Вашиот лекар

Препораки и завршни договори со лекарот

Ако за било што не сте сигурни или пак порано сте примени во болница, лекарот ќе ви помогне со објаснување за сите следни чекори. 

Информации за авторот:

Juliane Jacke-Gerlitz е регистрирана медицинска сестра. Повеќе од десет години таа ги советува мајките и доилките. Моментално работи како медицински писател и психолошки консултант. Juliane Jacke-Gerlitz е во брак 22 години, мајка е на осум деца и живее со нејзиното семејство во Halle.