Skip to main content

Гестациски недели:

39-та гестацискa недела: Породувањето можете да го очекувате во секој момент

Во 39-тата недела, се сè врти околу одморот и чекањето. Најголемиот број бебиња се раѓаат во текот на 39-тата недела од бременоста. Сега сте во третата недела од 10-от месец од бременоста, и многу сте блиску до крајот на бременоста.

Големина на Вашето бебе во 39-та недела

Вашето бебе сега е долго околу 50 cm, големо колку лубеница и тежи приближно 3200 - 3250 грама. Во просек, новородените бебиња тежат помеѓу 3200 до 3500 грама и се долги 50-52 cm - дали Вашето бебе ќе биде поголемо или помало – полесно или потешко? Тоа зависи главно од неговата генетска структура.

Развој на Вашето бебе

Со сета тежина што Вашето бебе ја ставило како резерви на маснотии за времето по раѓањето, тоа ќе изгледа прилично буцкасто. Тоа ќе биде свиткани како топка во фетална положба, подготвено да излезе во светот.

Бебињата кои подолго остануваат во матката ќе продолжат да се дебелеат и да растат малку подолги, иако не толку како во последните недели.

Нивните внатрешни органи се целосно развиени, а секој поединечен орган и систем е во фаза во која  Вашето бебе може да биде снабдено со се што му е потребно за да преживее откако ќе се роди. Ова ги вклучува сите метаболички процеси, кои ја разградуваат храната што ја јадат за да може нивното тело да ја користи.

Големото прашање за тоа како изгледа Вашето бебе не може да се одговори додека не се роди, но едно нешто што е заедничко за сите новороденчиња е тоа што многу личат на нивниот татко. Оваа сличност е природен процес кој ќе му помогне на Вашиот партнер да создаде емоционална врска со своето дете и ќе го поттикне да се грижи за Вашето малечко што е можно повеќе. Ќе поминат неколку недели и месеци додека Вашето бебе не го развие својот личен изглед, кој ќе ги комбинира аспектите на изгледот на двајцата родители. Така, во овој ран период од нивниот живот, Вашето дете понекогаш повеќе ќе личи на својата мајка, а понекогаш повеќе на својот татко.

Очите на Вашето бебе нема да ја имаат конечната  боја се додека не наполни 12-18 месеци. Тоа е затоа што пигментите се уште се формираат, па нивните очи често ќе изгледаат недефинирано: понекогаш може да бидат зелени, другпат малку посини или сиви.

Неправилните контракции што може да ги забележите ќе го движат Вашето бебе подолу кон Вашата  карлица.

Како што пристигнувате до крајот на бременоста, количината на плодова вода во матката се намалува се додека она што останува целосно не се исфрли од Вашето тело заедно со Вашето бебе кога ќе се породите.

Како се чувствува идната мајка во 39-тата недела од бременоста

Досега, бременоста е вистински товар за многу трудници, а вие не сакате ништо повеќе освен конечно да започне раѓањето. Ова е добра работа, а всушност е корисно бидејќи постепено ги отстранува стравовите што можеби сте ги имале за породувањето.

Во 39-тата недела, Вашето бебе може да биде многу активно или многу тивко - искуствата може да варираат (дури и за време на раѓањето, некои бебиња се движат многу додека други изгледаат како да спијат). Сепак, треба да можете да го чувствувате движењето на Вашето бебе во неправилни интервали.

Вообичаени знаци и симптоми

Симптоми на настинка

Додека Вашето тело ја фокусира целата своја енергија на подготовка за раѓање, Вашиот имунолошки систем не е толку отпорен како и обично и може да забележите мали симптоми на настинка. Сепак, не грижете се за тоа - тие нема да Ви пречат да се породите и нема да му наштетат на Вашето дете бидејќи неговиот имунолошки систем веќе работи.

Ги препознавате ли знаците за почеток на породување?

Ќе го слушате Вашето тело цело време и веројатно ќе толкувате се што ќе се случи како знак дека ќе се породите, како што е чувството на влечење во стомакот, главоболки, исцедок или гадење. Овие се обично прелиминарни контракции, и иако може да Ве натераат да мислите дека е дојдено време, не се залажувајте. Само одредени симптоми, како што се гадење заедно со дијареа или сериозни стомачни болки, се знаци дека Вашето бебе ќе се роди.

Трнење во нозете

Повремено можете да имате чувство на пецкање во нозете, како мравки да се движат по нив. Ова е резултат на тежината на Вашето бебе и матката, што врши притисок врз нервите во Вашата карлица и ја нарушува нивната работа. Тие потоа испраќаат лажни информации до Вашиот мозок, предизвикувајќи ги овие фантомски сензации. Во оваа напредна фаза од бременоста, овој симптом е сосема нормален и не бара никаков третман: штом ќе се породите, ќе исчезне и повеќе нема да чувствувате пецкање, бидејќи Вашите нерви повторно почнуваат да работат нормално.

Важни совети

  • Ако почувствувате трнење во нозете, ставете ги во крената положба и истријте ги со мелем што содржи екстракт од див костен.
  • Ако добиете многу интензивна прелиминарна контракција (т.е. онаа што не се јавува редовно), важно е да дишете правилно
  • Зошто да не направите фигура од гипс од Вашиот стомак? Гипсовите од Вашиот стомак се секогаш убав начин да се потсетите на Вашата бременост - можете да му помогнете на Вашето дете да ја обои и декорира подоцна ако сакате.

Прашања кои сакате да му ги поставите на Вашиот лекар

Поттикнување на контракциите

Непосредно пред породувањето често ќе го посетувате Вашиот лекар. На секој преглед лекарот ќе проверува што се случува со бебето и колку време ви останало до породувањето.

Ако често доживувате неправилни контракции, но тие не се вистински, таа ќе Ви даде совет како да ги поттикнете вистинските контракции.

Сексот со Вашиот партнер е еден од начините да ги придвижите работите: машката сперма содржи простагландини, кои го омекнуваат грлото на матката и можат да му помогнат да се прошири, па ова може да направи чуда во многу случаи (како и да биде забавно!).

Друга подеднакво ефикасна техника (и нешто што често е вклучено во водење љубов) е да ги стимулирате Вашите брадавици. Вашето тело произведува хормон окситоцин кога ви се галат брадавиците, што може да помогне да се активира породувањето во оваа фаза.

Сепак, немојте да мислите дека треба да го направите ова - направете го само ако сакате! Вашето бебе ќе излезе од вашата утроба во секој случај, кога ќе биде подготвено.

Совет од акушерка

„Зачините како ѓумбир, цимет, каранфилче и кардамон можат да предизвикаат раѓање, затоа обидете се да јадете индиска или друга азиска храна или да пиете чаеви кои ги содржат.

Како и да е, Вашето тело ќе реагира на овие зачини само кога е подготвено.“ Dorothee Kutz, акушерка

Информации за авторот:

Juliane Jacke-Gerlitz е регистрирана медицинска сестра. Повеќе од десет години таа ги советува мајките и доилките. Моментално работи како медицински писател и психолошки консултант. Juliane Jacke-Gerlitz е во брак 22 години, мајка е на осум деца и живее со нејзиното семејство во Halle.